
logo
  • +36 1 269 3148
  • gallery@kieselbach.hu
  • 0
  • Log in / Registration
  • Official translations

    • Hungarian
    • English

    Google translate

Paintings

Please choose!

 

Paintings

 

Photography

  • Log in / Registration
  • Select language
    • Hungarian
    • English
  • Auctions
  • Webshop
  • Artists, Works of Art
  • Exhibitions
  • Valuation
  • Books
  • About us
  • Sort by artist

  • Sort by style

  • Sort by subject

  • All pictures

  • Artists ABC
  • Styles
  • Subjects

  • Art Collectors
  • WANTED!
  • Portrait

  • Still Life

  • Szőnyi István pai...

  • Nude

  • Life

  • Colours, realism,...

More subjects

  • Surrealism

  • Abstraction

  • Impressionism

  • Statue

  • Art deco

  • Avant-Garde

More styles

  • Huszár, Vilmos

  • Szakmáry, László

  • Telepy, Károly

  • Czene, Béla jr.

  • Kléh, János

More artists

Other Photographers

  • Voetter Ottó

  • Laub László

  • Oláh László

  • Bedegi Józsefné, ...

  • Kohner Károly

  • Hajnal György

More collectors

  • Books
  • For sale
  • Fortepan ABC

  • Youhu

  • The Lover of Reality -...

  • SCHEIBER

  • IDŐRŐL IDŐRE 1985

  • A MAGYAR FORRADALOM 1956 NAPLÓ

All books for sale

  • Fortepan ABC

  • Founded Paintings

  • István Szőnyi

  • Youhu

  • The Lover of Reality -...

  • A TITKOS GYŰJTEMÉNY

*all_book*

  • Consign to a sale
  • Past auctions

  • How can you purchase artworks at our gallery?

We are looking for pictures to our auction

Consign to a sale

  • 79th Winter Auction

     
  • 78. autumn auction

     
  • 77th Spring Auction

     
  • 76th auction

     
  • Auction
    details

  • Past exhibitions
  • Nádler-Nádas exhi...

     
  • Fortepan ABC + AI

     
  • Private Sale – Ex...

     
  • Founded Paintings...

     
  • Past
    exhibitions

Painting valuation

You have the opportunity to receive a free valuation at our art gallery. Our gallery's experts will provide you with a complimentary valuation for all paintings,...

We buy

Our gallery is looking for high quality works of the selected artists for immediate purchase. 

  • Travel

     
  • Science

     
  • History-Picture

     
  • Facebook Page

     
  • Contact

  • Press

  • Our experts

  • Our goal

  • Social engagement

  • Starting page
  • >>
  • Egry, József
  • >>
  • Lake Balaton (Man and Sailboat), 1929

Egry, József (1883 - 1951)

Lake Balaton (Man and Sailboat), 1929

Egry, József - Lake Balaton (Man and Sailboat), 1929 | 78. autumn auction auction / 40 Lot
  • We provide certificate work of origin for every purchased work of art
    We provide certificate work of origin for every purchased work of art

  • Personal viewing in the gallery
    After making an appointment in the Kieselbach Gallery in Budapest

  • Free painting valuation
    Free painting valuation

73 x 103 cm
Oilpastel on paper
Signed lower right: Egry József, Badacsony 929

Provenance: Earlier in the collection of Béla Radnai

78. autumn auction / 40. Lot (2025-10-13)
Starting price: 13 000 000 Ft / 35 515 EUR
Estimation: 26 000 000 Ft- 48 000 000 Ft
/ 71 030 EUR - 131 133 EUR

Attention! The values indicated in other currencies than HUF are for infomational purposes only. The basis of the exchange rate is always the one valid on the date of payment.

For this work of art, we provide certificate of origin!

78. autumn auction

Date:

2025. October 13. 18:00 - 23:00

  • Conditions of sale

Exhibited:

A Balaton. Egry József festményei. Keszthely, 1958 (kat. 11., Figura a balatoni térben),

Egry József kiállítás. Tihany, 1966 (Figura a balatoni térben)

Reproduced:

A Balaton. Egry József festményei. Szerk.: Horváth Béla, Keszthely, 1958, 22.,

Jelenkor, 1966/7., VI.,

Láncz Sándor: Egry József. Képzőművészeti Alap, Budapest, 1980, 67. kép (Figura a balatoni térben).

Do you have any question?

Contact

Do you have a Egry, József painting?

Please request free evaluation, even for a complete heritage. We would be happy to purchase your artwork similar to this, or sell it at an auction or provide it for sale at our web gallery.

Ask for free valuation
  • Biggest Hungarian painting collection
    More than 100.000 Hungarian works of art

  • We provide certificate work of origin for every purchased work of art
    We provide certificate work of origin for every purchased work of art

  • Personal viewing in the gallery
    After making an appointment in the Kieselbach Gallery in Budapest

  • Free painting valuation
    Free painting valuation

Study

Irodalom

Kállai Ernő: Új magyar piktúra 1900–1925. Amicus, Budapest, 1925.

[Oltványi-]Ártinger Imre: Egry József. Új Szín, 1931/1., 3–30.

A Balaton. Egry József festményei. Szerk.: Horváth Béla, Keszthely, 1958.

Egry József kiállítása. Veszprém Megyei Múzeumok Igazgatósága, Tihany, 1966.

Egry breviárium. Szerk.: Éri István, Veszprém Megyei Múzeumok Igazgatósága, Veszprém, 1973.

Láncz Sándor: Egry József. Képzőművészeti Alap, Budapest, 1980.

Egry József arcképe. Egry József írásai. Írások Egry Józsefről. Szerk.: Fodor András, Európa – Magyar Helikon, Budapest, 1980.

Láncz Sándor: Egry József. Gondolat, Budapest, 1994.

Ember és vitorlás

„A Balaton párás fényei átalakítják a reális formákat, tárgyakat. A távlatok, perspektívák szüntelenül változnak, alakulnak és a fények maguk is képi formát kapnak” – tanította egyik aforizmájában Egry József. A „Balaton festője” pontosan tudta, miről beszél, hiszen nála közelebb egy művész sem került a magyar tenger látványtitkának megismeréséhez. Erről árulkodik a most vizsgált alkotás is. A minimalizmus fehéren lebegő képterében egy magányos férfialak áll a badacsonyi parton. Szikár, elnagyolt alakját kék körvonalak és vörös árnyékfoltok teremtik meg. Lába a parti rögökön áll, feje súrolja a végtelen, fehérlő messzeséget. A víztükör meggörbül előtte, mintha a földgolyó távlatát érzékelnénk. Tekintetét a jobb oldalon sikló vitorlásra függeszti. Kolumbusz Kristóf állhatott így az Atlanti-óceán partján álmodozva a sosem látott túlpartról. Jézus nézhette hasonló módon a galileai halászokat, tanítványait a Genezáreti-tavon. De maga Egry József is így merevedett bele a tájba a badacsonyi kikötőben, csak nézve-nézve a Balaton szépségét. („Az én jachtomra vár a tenger” – sóhajtotta Ady Endre világhódító vágyával a szemében.)

Tudjuk, hogy Egry József mindig reális megfigyelésekből indult ki. Ahogy aforizmái között írja, amikor „a reggeli nap szétdobja a felhőket és vörös kontúrba foglalja a sugarába eső dolgokat, az árnyékok kékbe nyújtva változtatják formájukat s helyüket”. Vagyis a klasszikus Egry-féle színkettős, a terrakottaszínű kréta (sziénavörös) és a királykék a hajnali látványból eredeztethető. Jól ismerte a vitorlások természetét is, hiszen nemegyszer örökítette meg a vitorlaigazító férfi alakját vagy akár az aranyhídon elhajózó kormányos misztikus figuráját. De az elnagyolt minimalizmussal megjelenített, most vizsgált tájképen is egyértelműen azonosítható a fonyódi Sipos- és Vár-hegy jellegzetes kettős kúpja. Mégis, a precíz részletrealizmus helyett Egryt alapvetően a misztikus élmény megragadása vezette.

Balatoni misztérium

A „Balatonnak nincs hétköznapja” – jegyezte fel Egry aforizmái között, utalva a tó partján átélt misztikus élményeire. Mikor a Párizst megjárt fiatal piktor 1915-ben katonaként megbetegedett és egy balatoni kórházban lábadozott, kettős szerelembe esett. Egyrészt elrabolta szívét a keszthelyi dzsentrilány, Pauler Júlia, másrészt magával ragadta a badacsonyi látkép csodálatos, misztikus fényköltészete. Érett festészete választott otthona látványvilágából nőtt ki. A nyugati modernség decens színkultúrája és cézanne-os szerkezetessége valósággal felszívódott a mindent átható fényben. Ahogy Kállai Ernő írta nagyszabású összefoglaló könyvében, az 1925-ös Új magyar piktúrában: „a lágy tónus, mely a síkra redukált és nagyvonalúnak tervezett formák körrajzának valamikor lírai kísérője volt csupán, a kép terét idővel egész szélességében és mélységében elfoglalta.” Egry festészete feloldódott a Balaton ünnepi fényözönében.

A földöntúli hangokat megpendítő látványfestészetéhez rendhagyó nyersanyagot talált a művész: az olajpasztellt. Nagy tisztelője, a Gresham-körhöz tartozó művelt műgyűjtő, Oltványi-Ártinger Imre írta róla 1931-ben, hogy képzeteit a hagyományos zsíros olajfesték és a „masszás festésmód nem tudta kifejezni. A pasztell omladékony bársonyossága viszont a vizuális élmény elemi erejét túlságosan finomulttá, hamvafosztottá tette. Egyéni technikáig kellett tehát magát felverekednie, hogy az olaj átható tüze és a pasztell könnyedsége együttesen adjanak új festői és igen sokszor új színértéket. Így bukkant Egry az áttetsző »olajpasztellra«. A szinte vízfestékké finomult olaj színértékeit elleshetetlen bravúrral tömöríti, fokozza a színterületbe elegyített pasztellal, és egészen sajátos hatást vált ki.”

A „fehér korszak” főműve

Egry számára a rajongásig tisztelt Balaton kozmikus jelentőséget hordozott. Máshol ki sem teljesedhetett volna panteisztikus fényfestészete. Úgy tanította, hogy a tavat a „szegény halászok avatták szentté”. Csak ebben a szellemi erőtérben lehet értelmezni a most vizsgált alkotást is. Monográfusa, Láncz Sándor szerint a kompozíció a biblikus Keresztelő Szent János (1930) előfutára, a „fehér korszak” kiemelkedő alkotása: „a rövidre vett part előtt, nekünk háttal, az egész világgal szembenézve, mintegy azt magába fogadva, áll a figura, fénnyel elöntve, kék színben megjelenítve, miközben vele szemben fényittas-fehér ragyogásban az egész balatoni tér. Ezúttal – eltérően más alkotásaitól – a víz görbülni látszik, a vitorlás a kép jobb szélén, »felfelé« kapaszkodik. A hátteret a fonyódi hegy kettős íve zárja le.”

A kép különlegesen intakt állapotban őrződött meg az utókornak, fehér alapja nem sárgult meg, ráadásul a festő által választott puritán szépségű, tökéletesen illeszkedő eredeti kerete is megmaradt. A széles nagyközönség a művet először azon az 1958-as keszthelyi Egry-kiállításon csodálhatta meg, amelynek anyagát a legendás magángyűjtő, Radnai Béla képeiből válogatták. Az 1966-os tihanyi nagy Egry-tárlaton is az ő tulajdonaként szerepelt. Ezt követően hosszú időre eltűnt a műértők szeme elől, felbukkanása igazi szenzáció azok számára, akik értik Egry költői minimalizmusának – „fehér korszakának” – kivételes szépségeit.

Other artworks from webshop

Back

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • …

Next

  • Egry, József - Portrait of a Woman, 1917

    Egry, József

    (1883 - 1951)

    Portrait of a Woman, 1917

    65x50 cm

    Oil on cardboard

    Signed lower right: Egry József 1917

    1 650 000 Ft

    Details
  •  Kunffy, Lajos - Portrait of a Sleeping Child, 1907

    Kunffy, Lajos

    (1869 - 1962)

    Portrait of a Sleeping Child, 1907

    39x45 cm

    charcoal on paper

    Signed lower right: Kunffy 907

    195 000 Ft

    Details
  •  Kádár, Béla - Nude in the Studio (Inspiration)

    Kádár, Béla

    (1877 - 1956)

    Nude in the Studio (Inspiration)

    90x76 cm

    Tempera on paper

    Signed lower right: Kádár Béla

    5 412 000 Ft

    Details
  •  Iványi Grünwald, Béla - Summer on the Field

    Iványi Grünwald, Béla

    (1867 - 1940)

    Summer on the Field

    80x60 cm

    Oil on canvas

    Signed lower right: I. Grünwald B.

    1 475 000 Ft

    Details
  •  Bosznay, István -  Upland landscape 1922

    Bosznay, István

    (1868 - 1944)

    Upland landscape 1922

    32x46 cm

    Oil on wood

    Signed lower right: Bosznay 922

    195 000 Ft

    Details
  •  Czétényi, Vilmos - Winter City Park in Sopron

    Czétényi, Vilmos

    (1928 - 2003)

    Winter City Park in Sopron

    33x48 cm

    Mixed technique on paper

    Signed lower right: Czétényi V.

    95 000 Ft

    Details
  •  Medgyessy, Ferenc - Dancer

    Medgyessy, Ferenc

    (1881 - 1958)

    Dancer

    40 cm

    bronze

    Pedestal: Medgyessy

    445 000 Ft

    Details
  • Komjáti-Wanyerka, Gyula (Komjáti Gyula, Wanye - Út az erdőben, 1922

    Komjáti-Wanyerka, Gyula (Komjáti Gyula, Wanye

    (1894 - 1958)

    Út az erdőben, 1922

    26x19,5 cm

    Pencil on paper

    Signed lower right: Komjáti W. Gy. Signed lower left: 1922 Csornok

    85 000 Ft

    Details
  • Fery, Antal - Ex Libris Congres Internacional Paris

    Fery, Antal

    (1908 - 1994)

    Ex Libris Congres Internacional Paris

    20,5x14,5 cm

    woodcut on paper

    Signed lower left: FA

    18 000 Ft

    Details
  •  Bér, Rudolf - Inner Lake Tihany ( Tihany landscape)

    Bér, Rudolf

    (1924 - 2004)

    Inner Lake Tihany ( Tihany landscape)

    60x80 cm

    Oil on canvas

    Signed lower right: Bér Rudolf

    585 000 Ft

    Details
  •  Hincz, Gyula - Family

    Hincz, Gyula

    (1904 - 1986)

    Family

    29,5x39 cm

    Engraving on paper

    Signed lower right: Hincz Gyula, Signed lower left: 3. Család, 1965

    165 000 Ft

    Details
  • Unknown painter -  Fisherman's bastion

    Unknown painter

    Fisherman's bastion

    7x8,5 cm

    Etching, paper

    Signed lower right: unreadable

    35 000 Ft

    Details
  •  Vörös, Rozália (Redő Ferencné) - Farm in Szolnok, c. 1935

    Vörös, Rozália (Redő Ferencné)

    (1919 - 1992)

    Farm in Szolnok, c. 1935

    54 x 69 cm

    oil on canvas

    Signed lower right: Eisler Lia

    285 000 Ft

    Details
  •  Glatter, Gyula - Female Portrait

    Glatter, Gyula

    (1886 - 1927)

    Female Portrait

    50x47 cm

    oil on cardboard

    Signed lower right: Glatter Gyula

    169 000 Ft

    Details
  • Paál, Albert - Landscape

    Paál, Albert

    (1895 - 1968)

    Landscape

    49x60 cm

    oil on canvas

    Signed lower right: Paál

    295 000 Ft

    Details
  •  Unknown Artist with Oestreich Signature - Probe Ungarn VI., 1999

    Unknown Artist with Oestreich Signature

    Probe Ungarn VI., 1999

    30x29 cm

    serigraphy

    Signed lower left: Probe Ungarn VI.; Signed lower right: Ostreich

    55 500 Ft

    Details
  •  Berkes, Antal - Winter City

    Berkes, Antal

    (1874 - 1938)

    Winter City

    46.5x58 cm

    oil on canvas

    signed lower right: Berkes A.

    585 000 Ft

    Details
  •  Miklósi, Mária - Umbrellas, snowmelt

    Miklósi, Mária

    (1929 - 2008)

    Umbrellas, snowmelt

    70x90 cm

    Oil, canvas

    Signed lower left: Miklósi

    375 000 Ft

    Details
  • Göllner, Miklós - Szentendre, 1965

    Göllner, Miklós

    (1902 - 1977)

    Szentendre, 1965

    32,5x46,5 cm

    brown and black chalk on paper

    Signed lower left: Göllner 65

    145 000 Ft

    Details
  • Orosz, János -  Flirty Words, 1983

    Orosz, János

    (1932 - )

    Flirty Words, 1983

    17,5x22 cm

    pen on paper

    Signed lower right: Oross 1983 János

    80 000 Ft

    Details
  • Tamás, Ervin - Thoughts about painting I., 1976

    Tamás, Ervin

    (1922 - 1996)

    Thoughts about painting I., 1976

    36x48 cm

    Mixed technique, paper

    Signed lower left: ... Signed on the reverse with autograph inscription

    115 000 Ft

    Details
  • Komáromi-Kacz, Endre (Komáromi Katz Endre) - Autumn Forest

    Komáromi-Kacz, Endre (Komáromi Katz Endre)

    (1880 - 1969)

    Autumn Forest

    50x37 cm

    oil on fibre-board

    Unsigned

    95 000 Ft

    Details
  •  Anna, Margit - Lady with Blue Background (Erzsébet Bathory), 1979

    Anna, Margit

    (1913 - 1991)

    Lady with Blue Background (Erzsébet Bathory), 1979

    50x30 cm

    Oil on canvas

    Signed upper left: Anna Margit, Signed on the reverse autograph inscription

    Details
  • Vass, Elemér - Bridge 1938

    Vass, Elemér

    (1887 - 1957)

    Bridge 1938

    60x72,5 cm

    Oil on wood

    Signed lower right: Vass E 938

    275 000 Ft

    Details
  •  Szántó, Piroska - Crossroads, 1977

    Szántó, Piroska

    (1913 - 1998)

    Crossroads, 1977

    100x60 cm

    Oil on canvas

    Signed lower left: Szántó Piroska 977

    475 000 Ft

    Details
  •  Páldy, Aladár - Still Life with Flowers

    Páldy, Aladár

    (1884 ? - 1949)

    Still Life with Flowers

    21x15 cm

    oil on cardboard

    Signed lower right: Páldy Aladár

    80 000 Ft

    Details
  •  P. Szabó Béla  - Lakeside with sailboats

    P. Szabó Béla

    Lakeside with sailboats

    55x68 cm

    Oil, canvas

    Signed lower right: P. Szabó Béla

    275 000 Ft

    Details
  •  Stefanovits, Péter - Europoster III., 2001

    Stefanovits, Péter

    (1947 - )

    Europoster III., 2001

    70x100 cm

    litography

    Signed lower left: Europlakát IV.; signed lower middle: litográfia 23/25 2001; signed lower right: Stefanovits

    70 000 Ft

    Details
  • Unknown painter - Field flower still life

    Unknown painter

    Field flower still life

    63x48 cm

    pastel, paper

    Signed lover right: ...945

    68 000 Ft

    Details
  • Olajos, György - At the Beginning, 1998

    Olajos, György

    (1953 - )

    At the Beginning, 1998

    70x100 cm

    serigraphy, paper

    Signed lower right: Olajos György 1998; signed lower middle: 18/20; signed lower right: Kezdetben

    85 500 Ft

    Details
  •  Unknown Artist with Oestreich Signature - Grey Black Composition with Red Stripes, 1998

    Unknown Artist with Oestreich Signature

    Grey Black Composition with Red Stripes, 1998

    86,5x34 cm

    serigraphy

    Signed lower left: E.A.III/III; Signed lower right: Oestreich 98

    60 000 Ft

    Details
  • Török, Jenő -  Nude in the studio

    Török, Jenő

    (1880 - 1957)

    Nude in the studio

    70x43 cm

    Oil, cardboard

    Signed lower left: Török Jenő

    645 000 Ft

    Details
  •  Bor, Pál - Industry, Factory

    Bor, Pál

    (1889 - 1982)

    Industry, Factory

    29x35 cm

    Lithography on paper

    Unsigned

    145 000 Ft

    Details
  • Kass, János - Hamlet

    Kass, János

    (1927 - 2010)

    Hamlet

    40x29 cm

    engraving on paper

    Signed lower right: Kass János

    95 000 Ft

    Details
  • Szlányi, Lajos - Winter Landscape

    Szlányi, Lajos

    (1869 - 1949)

    Winter Landscape

    34x44 cm

    watercolor on paper

    Signed lower right: Szlányi

    135 000 Ft

    Details
  • Lakatos, József - White House

    Lakatos, József

    (1938 - )

    White House

    60 x 80 cm

    oil, fibre board

    Signed lower right Lakatos

    125 000 Ft

    Details
  • Olgyay, Ferenc - Fürdőzők a szabadban

    Olgyay, Ferenc

    (1872 - 1939)

    Fürdőzők a szabadban

    40 x 50 cm

    olaj, vászon

    Jelzés balra lent: Gaál F 923

    335 000 Ft

    Details
  • Szűcs, János - Flower Still Life

    Szűcs, János

    (1917 - 1995)

    Flower Still Life

    40x50 cm

    Oil, canvas

    Signed upper left: Szűcs János

    120 000 Ft

    Details
  •  Gaál, Imre - House on the Hillside

    Gaál, Imre

    (1921 - 2013)

    House on the Hillside

    18,5x20,5 cm

    tempera on paper

    Signed lower right: Gaál

    78 000 Ft

    Details
  •  Patkó, Károly - Landscape1922

    Patkó, Károly

    (1895 - 1941)

    Landscape1922

    37x29 cm

    Pencil on paper

    Signed lower right: Patkó 922

    245 000 Ft

    Details
  •  Csabai Wágner, József (Csabai-Wagner József) - Snow covered winter village

    Csabai Wágner, József (Csabai-Wagner József)

    (1887 - 1967)

    Snow covered winter village

    40x50 cm

    Pastel on paper

    Signed lower right: Csabai Wagner

    575 000 Ft

    Details
  • Marosán, Gyula - Penmanship VII., 1961

    Marosán, Gyula

    (1915 - 2003)

    Penmanship VII., 1961

    30,5x23 cm

    Indian ink, paper

    signed lower left: Marosán 15 jul 1961 Paris

    103 000 Ft

    Details
  • Pásztor, Gábor - I.- 994.

    Pásztor, Gábor

    (1933 - 2012)

    I.- 994.

    100x70 cm

    lithograhpy

    Signed lower left: I.-994.; Signed lower middle: HC. I/II.; Signed lower right: Pásztor Gábor

    92 000 Ft

    Details
  •  Szabó, Vladimir - Drawing School

    Szabó, Vladimir

    (1905 - 1991)

    Drawing School

    13,5x20 cm

    ink on paper

    Signed lower right: Szabó Vladimír

    60 000 Ft

    Details
  •  Szász, Endre - Male head for the series Valiant of Eger

    Szász, Endre

    (1926 - 2003)

    Male head for the series Valiant of Eger

    27x21 cm

    Oil on paper

    Signed lower right: Szász E.

    485 000 Ft

    Details
  • sr. Benedek, Jenő - Quiet afternoon

    sr. Benedek, Jenő

    (1906 - 1987)

    Quiet afternoon

    50x60 cm

    Oil on fibreboard

    Signed lower right: Benedek

    155 000 Ft

    Details
  • Orvos, András - Peach, 2007

    Orvos, András

    (1939 - )

    Peach, 2007

    70 x 70 cm

    oil, canvas

    Signed lower right OA

    330 000 Ft

    Details
  •  Győrffy Sándor - Hard and Soft Shapes I., 1993

    Győrffy Sándor

    (1951 - )

    Hard and Soft Shapes I., 1993

    99,5x70 cm

    ofset print

    Signed lower left: Kemény és lágy formák I. (s); signed lower middle: Próba 2.; signed lower right: Győrffy Sándor 1993.

    72 000 Ft

    Details
  • Unknown Hungarian painter - Cirkvenyica - Castle from Croatia

    Unknown Hungarian painter

    Cirkvenyica - Castle from Croatia

    24.5x35.5 cm

    watercolour on paper

    signed lower right: Cirkvenyica 1913 VII 8 JZ monogrammal

    165 000 Ft

    Details
  •  Raszler, Károly - Inspiration by Ady, 1996

    Raszler, Károly

    (1925 - 2005)

    Inspiration by Ady, 1996

    73x57 cm

    Mixed technique on paper

    Signed lower right: Raszler 1996

    135 000 Ft

    Details

Back

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • …

Next

We are looking for high quality works of the selected artists for immediate purchase.

Details

Newsletter

Subscribe to our newsletter to stay informed about upcoming auctions, exhibitions, and newly arrived works of art.

Give your personal data:*

Condition Report

Your Name
Your e-mail
Your phone
book_directory

*Required field

Thank you for your interest.
Our colleagues will contact you soon at the address, that you given.
  • Auction

    We accept consignments for our next auction
    We accept consignments constantly for our seasonal sale.
    We accept consignments for our next auction
    We accept consignments constantly for our seasonal sale.
  • Exhibitions

    Nádler-Nádas exhibition
      A highlight of our Autumn Exhibition and Sale is the Nádler Collection of László Nádas and his family,...
    Nádler-Nádas exhibition
      A highlight of our Autumn Exhibition and Sale is the Nádler Collection of László Nádas and his family, complemented by the collector’s own design works. During two guided tours, Anna and...
  • Painting valuation

    We are looking for
    You have the opportunity to receive a free valuation at our art gallery. Our gallery's experts will provide you with...
    We are looking for
    You have the opportunity to receive a free valuation at our art gallery. Our gallery's experts will provide you with a complimentary valuation for all paintings, graphic works, statues, and any...

Contact

1055 Budapest, Szent István körút 5.
  • +36 1 269 3148
  • |
  • gallery@kieselbach.hu
Opening hours: Monday - Friday 10 am to 6 pm
Follow us!
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Youtube
  • Purchase
  • Certificate of authenticity for every work of art
  • Auction
  • Webshop
  • We purchase
  • We are looking for
  • We can help you sell your paintings!
  • Painting valuation
  • To our auction
  • To purchase
  • To our database
  • Wanted! We are looking for specific paintings
  • We present
  • We are making Hungarian art world famous!
  • Artists, Works of Art
  • Exhibitions
  • Lexicon of Hungarian Art Collectors
  • Pro Search
  • Postatakarékpénztár
  • Information
  • Our colleagues are pleased to help you!
  • News
  • About Us
  • Legal Notice
  • Impressum
  • General Terms and Conditions - Auctions
  • How can you purchase by us?
  • General contract terms (hereinafter referred to as gct) – electronic trading (web shop)
Our artworks are insured by UNIQA
The site uses cookies to enhance user experience. Browsing this page, you agree to this. Details" Accept