
logo
  • +36 1 269 3148
  • gallery@kieselbach.hu
  • 0
  • Log in / Registration
  • Official translations

    • Hungarian
    • English

    Google translate

Paintings

Please choose!

 

Paintings

 

Photography

  • Log in / Registration
  • Select language
    • Hungarian
    • English
  • Auctions
  • Webshop
  • Artists, Works of Art
  • Exhibitions
  • Valuation
  • Books
  • About us
  • Sort by artist

  • Sort by style

  • Sort by subject

  • All pictures

  • Artists ABC
  • Styles
  • Subjects

  • Art Collectors
  • WANTED!
  • Interior

  • Portrait

  • Nude

  • Still Life

  • Landscape

  • Life

More subjects

  • Surrealism

  • Impressionism

  • Abstraction

  • Avant-Garde

  • Post-War & Contem...

  • Art deco

More styles

  • Abonyi, Ernő

  • Lossonczy, Tamás

  • Vadász, Endre

  • Iványi Grünwald,...

  • Boldizsár, István

More artists

Other Photographers

  • László Béla

  • Mezei Árpád

  • Simonyi-Semadam S...

  • Gillming Ferenc

  • Imrédy Kálmán

  • Dr. Rácz István

More collectors

  • Books
  • For sale
  • Fortepan ABC

  • Youhu

  • The Lover of Reality -...

  • SCHEIBER

  • IDŐRŐL IDŐRE 1985

  • A MAGYAR FORRADALOM 1956 NAPLÓ

All books for sale

  • Fortepan ABC

  • Founded Paintings

  • István Szőnyi

  • Youhu

  • The Lover of Reality -...

  • A TITKOS GYŰJTEMÉNY

*all_book*

  • Consign to a sale
  • Past auctions

  • How can you purchase artworks at our gallery?

We are looking for pictures to our auction

Consign to a sale

  • 79th Winter Auction

     
  • 78. autumn auction

     
  • 77th Spring Auction

     
  • 76th auction

     
  • Auction
    details

  • Past exhibitions
  • Nádler-Nádas exhi...

     
  • Fortepan ABC + AI

     
  • Private Sale – Ex...

     
  • Founded Paintings...

     
  • Past
    exhibitions

Painting valuation

You have the opportunity to receive a free valuation at our art gallery. Our gallery's experts will provide you with a complimentary valuation for all paintings,...

We buy

Our gallery is looking for high quality works of the selected artists for immediate purchase. 

  • Travel

     
  • Science

     
  • History-Picture

     
  • Facebook Page

     
  • Contact

  • Press

  • Our experts

  • Our goal

  • Social engagement

  • Starting page
  • >>
  • Frey, Krisztián
  • >>
  • Phonecall, 1971

Frey, Krisztián (1929 - 1997)

Phonecall, 1971

 Frey, Krisztián - Phonecall, 1971 | 79th Winter Auction auction / 214 Lot
  • We provide certificate work of origin for every purchased work of art
    We provide certificate work of origin for every purchased work of art

  • Personal viewing in the gallery
    After making an appointment in the Kieselbach Gallery in Budapest

  • Free painting valuation
    Free painting valuation

57,5 x 68,5 cm
Oil, charcoal, pencil on paper
Signed on the original frame: 13. 05. 71.

79th Winter Auction / 214. Lot (2025-12-14)
Starting price: 3 400 000 Ft / 9 266 EUR
Estimation: 4 600 000 Ft- 7 500 000 Ft
/ 12 536 EUR - 20 439 EUR

Attention! The values indicated in other currencies than HUF are for infomational purposes only. The basis of the exchange rate is always the one valid on the date of payment.

For this work of art, we provide certificate of origin!

79th Winter Auction

Date:

2025. December 14. 18:00 - 23:00

  • Conditions of sale

Exhibited: {script:abstract}. Frey úr ír. Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, Budapest, 2022 (kat. 56.).

Reproduced: {script:abstract}. Frey úr ír. Szerk.: Rieder Gábor, Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, Budapest, 2022, 179.

Do you have any question?

Contact

Do you have a Frey, Krisztián painting?

Please request free evaluation, even for a complete heritage. We would be happy to purchase your artwork similar to this, or sell it at an auction or provide it for sale at our web gallery.

Ask for free valuation
  • Biggest Hungarian painting collection
    More than 100.000 Hungarian works of art

  • We provide certificate work of origin for every purchased work of art
    We provide certificate work of origin for every purchased work of art

  • Personal viewing in the gallery
    After making an appointment in the Kieselbach Gallery in Budapest

  • Free painting valuation
    Free painting valuation

Study

Irodalom

Sinkovits Péter: Milyen a sztohasztikus kép? Beszélgetés Frey Krisztiánnal. Új Művészet, 1991/1., 32–37.

Gelencsér Rothman Éva: Frey Krisztián / Christian Frey. Műcsarnok, Budapest, 2002.

{script:abstract}. Frey úr ír. Szerk.: Rieder Gábor, Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, Budapest, 2022.

 

Frey Krisztián életművét mindvégig az írásjelek és az absztrakció egyéni hangú kombinációja határozta meg. Frey megközelítésmódja egyedülálló a hazai művészet történetében, legközelebbi párhuzamaiként olyan nemzetközi alkotókat lehet csak említeni, mint az amerikai Cy Twombly vagy a katalán Antoni Tàpies, akik szintén beépítették a firkált, expresszív írásgesztusokat absztrakt kompozícióikba. Pályakezdése az ötvenes évek közepére esett. Vidéki fogorvos fiaként osztályidegennek bélyegezték, és nem kerülhetett be a Képzőművészeti Főiskolára. Ennek köszönhetően sem a szocreál ideológiája, sem a főiskola konzervatív látványfestői eszköztára nem akadályozta meg belülről fakadó esztétikai világának kibontakoztatását. 1957–65 között teremtette meg az absztrakt expresszionizmus egyéni variációját, amelyet meghatározó szöveges karaktere miatt „szkripturális absztrakciónak” nevezhetünk.

Egyéni karakterű művészetének első értői a Zuglói Körben gyülekező fiatal absztrakt festők voltak a hatvanas években. Az évtized közepére kiforrott Frey egyéni, jellegzetes stílusvilága, a keleti kalligráfia és a levéljellegű írásbeliség által inspirált sajátos absztrakt expresszionizmus. Ezt az általa később „változó tempójú gesztusfestészetnek” nevezett festői világot a több színrétegből felépített szürke felületek, a széles, energikus, expresszív ecsetkezelés, valamint a kézírás jellegű (többnyelvű) feliratok, a stencilezett betűk, a vandál falfirkák, a vulgáris graffitik, a zodiákusjelek és az applikált fotók jellemezték. Karakterét nem a nyugati kalligrafikus absztrakció eleganciája, hanem az art brut és az arte povera olcsó léceket, durva karcolatokat, nyers gesztusokat használó esztétikája adta meg. Folyamatos kísérőjük a nyers erotikus vágy és a legyőzhetetlen íráskényszer. Eredeti hangvételű műveivel szerepelt a legendás IPARTERV kiállításokon 1968–1969-ben. A prágai tavasz vérbe fojtása után Frey nem várta meg a progresszív művészeknek az undergroundba kényszerülését, hanem 1970 nyarán emigrált Svájcba. „Nyugaton »szabadon« festeni, ez volt elejétől fogva a kívánságom” – emlékezett vissza később a megtalált szabadságra. Ebben a korai zürichi időszakban készült a most elemzett alkotás.

Frey a fehér alapra széles, energikus ecsetvonásokkal vitte fel a Keserü Ilona-féle testkolorizmust idéző rózsaszínes-rozsdás hátteret. Erre került rá a szénnel húzott, naplószerű kézírás legalsó szintje, ami csak itt-ott látható, mert a drámaian vastag fekete gesztusok és a felsőbb rétegek szinte teljesen elfedik. A jellegzetes freyi szürkével, naranccsal, vörössel és citromsárgával festett, puha grafitceruzával „vésett” zsinórbetűk – egymást félig fedve – alkotják a felső réteg lükető, szőnyegszerűen elven arabeszkjét. A Freyre jellemző szkripturális absztrakcióban a többnyelvű írások mindig személyes élményekből táplálkoztak, úgy rétegződve egymásra, mint egy napló lapjai. A végeredményképpen születő nonfiguratív energiamező mégis szinte elnyeli a szavak pontos jelentését, festménnyé alakítva át a kézírásos betűket. A műtermi munka során az írásos indíttatás segíti a képalkotást, a végeredmény viszont vizuális erejével, festői energiáival hat a nézőre. De a figyelmes szemlélő azért kiolvashat pár jellegzetes szót az ecsetvonások szövevényéből. Egyik a sokszor megidézett „múzsájának”, Marikának a neve, másik a német telefoniert (vagy telefonien). A megfejtett szövegtöredékek alapján egy felvillanyozó telefonhívás érzelmi vihara ihlethette a festményt, a kép alsó sorában olvasható datálás alapján 1971. május 13-án. Ezt erősíti a jobb alsó részen – félig elfedve – kivehető vörös rombuszalak, a női szexualitás ősi szimbóluma. Egyszerre kódolt, a betűk gesztustengerébe rejtett, mégis üvöltő módon személyes vallomás.

Rieder Gábor

Other artworks from webshop

Back

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • …

Next

  •  Bodor, Anikó - Background-Image, 1998

    Bodor, Anikó

    (1953 - )

    Background-Image, 1998

    50x70 cm

    lithography

    Signed lower left: "Tér-kép" (lito); Signed lower middle: 17/18; Signed lower right: Bodor Anikó 1998

    84 000 Ft

    Details
  • Unknown artist - An Embracing Man and Woman

    Unknown artist

    An Embracing Man and Woman

    63,5x43 cm

    indian ink, pencil on paper

    Unsigned

    70 000 Ft

    Details
  •  Péter, Ágnes - Symmetry

    Péter, Ágnes

    (1949 - )

    Symmetry

    70x100 cm

    serigraphy

    72 000 Ft

    Details
  •  Stefanovits, Péter - Edifice I., 1998

    Stefanovits, Péter

    (1947 - )

    Edifice I., 1998

    35x33 cm

    serigraphy, paper

    Signed lower left: Építmény I.; signed lower middle: szita 23/25 1998; signed lower right: Stefanovitss

    61 500 Ft

    Details
  •  Eszter Balás - Drawings from the Subconscious Demons, 1998

    Eszter Balás

    (1947 - )

    Drawings from the Subconscious Demons, 1998

    35x50 cm

    serigraphy

    Signed lower left: Rajzok a tudatalattiból, démonok; Signed lower middle: 6/6; Signed lower right: Balás 98

    80 000 Ft

    Details
  •  iski Kocsis, Tibor - One and Three

    iski Kocsis, Tibor

    (1972 - )

    One and Three

    40 x 126 x 9 cm

    stone, bronze, wood, plastic

    1 450 000 Ft

    Details
  • Unknown artist - Flower

    Unknown artist

    Flower

    21x29,5 cm

    ink, felt on paper

    Unsigned

    40 000 Ft

    Details
  •  Szilvitzky, Margit - Flags 1–6, 1970

    Szilvitzky, Margit

    (1931 - 2018)

    Flags 1–6, 1970

    6 × 59 × 110 cm

    Textile collage

    Details
  •  Krikovszkyné Péter Mária - Flower Still Life

    Krikovszkyné Péter Mária

    (1917 - 1975)

    Flower Still Life

    46x34 cm

    Watercolor on paper

    Unsigned

    60 000 Ft

    Details
  •  Erdélyi, Mihály - Age of discoveries

    Erdélyi, Mihály

    (1884 - 1972)

    Age of discoveries

    67x58 cm

    Oil on wood

    Signed lower left: E.M.

    675 000 Ft

    Details
  •  Aknay, János - Black squares 1978

    Aknay, János

    (1949 - 2026)

    Black squares 1978

    36x46 cm

    oil on paper

    Signed lower right: AJ 78

    165 000 Ft

    Details
  •  Vicentiu Grigorescu - Flower Still Life

    Vicentiu Grigorescu

    (1924 - 2012)

    Flower Still Life

    81x91 cm

    oil on canvas

    Signed lower middle: Vincentiu Grigorescu

    485 000 Ft

    Details
  • Unknown artist - Military parade

    Unknown artist

    Military parade

    19,5x25,5 cm

    Mark on the picture: 691

    25 000 Ft

    Details
  •  Háry, Gyula - View of Tremosine (Laggo di Garda)

    Háry, Gyula

    (1864 - 1946)

    View of Tremosine (Laggo di Garda)

    60x80 cm

    oil on canvas

    Signed lower right: Tremosin Háry Gy.

    345 000 Ft

    Details
  • Unknown Hungarian painter - Lenin (After the Engraving of Sándor Bortnyik), 1983

    Unknown Hungarian painter

    Lenin (After the Engraving of Sándor Bortnyik), 1983

    18x18 cm

    Gouache on paper

    Signed lower left: Bortnyik Sándor metszete után 1919-1983, Signed lower right: Kéri Jóskának sok szeretettel

    95 000 Ft

    Details
  •  Pólya, Tibor - Scene

    Pólya, Tibor

    (1886 - 1937)

    Scene

    15x10,5 cm

    Ink on paper

    Signed lower right: Pólya Tibor

    195 000 Ft

    Details
  • Unknown painter - Bride

    Unknown painter

    Bride

    50x60 cm

    Oil on canvas

    Signed lower right: Baráth P Istvan

    545 000 Ft

    Details
  • Boromisza, Tibor - View of Lake Balaton (Keszthely)

    Boromisza, Tibor

    (1880 - 1960)

    View of Lake Balaton (Keszthely)

    30,5 x 43,5 cm

    Mixed technique on paper

    Signed upper left: with runes, Signed lower middle: dedication of the artist

    445 000 Ft

    Details
  • Joláthy, Attila - Forms, 1976

    Joláthy, Attila

    (1927 - 1998)

    Forms, 1976

    79x58 cm

    oil on panel

    Signed lower right: Joláthy 76

    Details
  • Szendy, Arisztid - Girl with Head Scarf

    Szendy, Arisztid

    (1903 - 1972)

    Girl with Head Scarf

    47x38 cm

    oil on canvas

    Signed lower right: Szendy

    125 000 Ft

    Details
  •  Szabó, Vladimir - Aries

    Szabó, Vladimir

    (1905 - 1991)

    Aries

    13,5x21 cm

    pencil on paper

    Signed lower right: Sz. V.

    55 000 Ft

    Details
  •  Otto Herschel - Still Life with Sculptures and Vases

    Otto Herschel

    (1871 - 1937)

    Still Life with Sculptures and Vases

    28x23 cm

    oil on canvas

    Signed upper right: Otto Herschel

    535 000 Ft

    Details
  •  Unknown Painter, 1600 - Kassa's Landscape

    Unknown Painter, 1600

    Kassa's Landscape

    12x17 cm

    engraving on paper

    Signed upper right: p49

    135 000 Ft

    Details
  •  Diener-Dénes, Rudolf - Parisian Street

    Diener-Dénes, Rudolf

    (1889 - 1956)

    Parisian Street

    40x50 cm

    oil on panel

    Signed lower left: Diener Dénes Paris

    285 000 Ft

    Details
  •  Sugár, Gyula - Carnival

    Sugár, Gyula

    (1924 - 1991)

    Carnival

    33x60 cm

    Oil on fibreboard

    Signed lower right: Sugár

    375 000 Ft

    Details
  • Csulak, Elemér - Turkish bath

    Csulak, Elemér

    (1887 - ?)

    Turkish bath

    64x50 cm

    Mixed technique on paper

    Signed lower left: Csulak Elemér

    845 000 Ft

    Details
  • Pintér, Éva - Studio Sketch

    Pintér, Éva

    (1932 - 1995)

    Studio Sketch

    36x29 cm

    Watercolour on paper

    signed lower left: Műtermi vázlat, lower right: Pintér Éva 1959

    185 000 Ft

    Details
  • Pólya, Iván - Floral Still Life, 1914

    Pólya, Iván

    (1889 - 1939)

    Floral Still Life, 1914

    60x48 cm

    Oil on cardboard

    Signed lower right: Pólya Iván 1914

    475 000 Ft

    Details
  •  Somogyi-Soma, László - Chestnut blossom, 1977

    Somogyi-Soma, László

    (1927 - 2004)

    Chestnut blossom, 1977

    60x80 cm

    Oil on fibreboard

    Signed lower left: Somogyi-Soma 77

    195 000 Ft

    Details
  • Margitay, Tihamér - Man with a hat

    Margitay, Tihamér

    (1859 - 1922)

    Man with a hat

    60x46 cm

    Oil on canvas

    Signed lower left: Margitay

    485 000 Ft

    Details
  •  Tivadar Giltán  - The Grazing Flock

    Tivadar Giltán

    The Grazing Flock

    8,6x23,9 cm

    Signed on the reverse: A legelésző nyáj.

    12 000 Ft

    Details
  •  Németh, József - House of Squeezing, 1990

    Németh, József

    (1928 - 1994)

    House of Squeezing, 1990

    45x47 cm

    Oil tempera on fibreboard

    Unsigned

    340 000 Ft

    Details
  •  Schönberger, Armand - Art Deco Scene (Visit), 1933

    Schönberger, Armand

    (1885 - 1974)

    Art Deco Scene (Visit), 1933

    97,5 x 68,5 cm

    Oil on cardboard

    Signed lower right: Schönberger A. 1933

    Details
  • Klie, Zoltán -  Waterside landscape

    Klie, Zoltán

    (1897 - 1992)

    Waterside landscape

    33x47 cm

    Ink on paper

    Signed lower right: Klie

    98 000 Ft

    Details
  • Bor, Pál - Art Deco wood line

    Bor, Pál

    (1889 - 1982)

    Art Deco wood line

    70x49 cm

    Oil, fibre board

    Unsigned

    285 000 Ft

    Details
  • Tallós, Ilona - In the garden (Harvest)

    Tallós, Ilona

    (1918 - 1991)

    In the garden (Harvest)

    60x70 cm

    Oil on canvas

    Signed lower left: Tallós

    280 000 Ft

    Details
  • Barabás, Miklós - Young Woman with a Fan, 1850

    Barabás, Miklós

    (1810 - 1898)

    Young Woman with a Fan, 1850

    37x30 cm

    Mixed technique on paper

    Signed lower left: Barabás 1850

    485 000 Ft

    Details
  • Székely, Bertalan - Female Nude with Drapery (By the Spring)

    Székely, Bertalan

    (1835 - 1910)

    Female Nude with Drapery (By the Spring)

    47.5x25 cm

    Oil on canvas kartonon

    Unsigned

    Details
  • Gyarmathy, Tihamér - Gray World- Green Spots

    Gyarmathy, Tihamér

    (1915 - 2005)

    Gray World- Green Spots

    41,5x59 cm

    watercolour, paper

    Signed lower right: Gyarmathy T 966

    338 000 Ft

    Details
  •  Eszter Balás - Drawings from Subconscious: Theatre, 1998

    Eszter Balás

    (1947 - )

    Drawings from Subconscious: Theatre, 1998

    50x35 cm

    serigraphy

    Signed lower left: Rajzok a tudatalattiból, SZÍNHÁZ; signed lower middle: 7/7; signed lower right: Balás'98

    78 000 Ft

    Details
  • Dániel, Kornél Miklós (Fisch Kornél) - Women Nude, 1993

    Dániel, Kornél Miklós (Fisch Kornél)

    (1923 - 2002)

    Women Nude, 1993

    21x29,7 cm

    walnut ink on paper

    Signed lower right: DK 993

    136 000 Ft

    Details
  •  Szőnyi, István - In Conversation (Zebegény)

    Szőnyi, István

    (1894 - 1960)

    In Conversation (Zebegény)

    61x80 cm

    oil, canvas

    signed lower left: Szőnyi I

    Details
  •  Ék, Sándor (Alex Keil) - Tánya

    Ék, Sándor (Alex Keil)

    (1902 - 1975)

    Tánya

    16x11,5 cm

    pencil, paper

    Signed lower right: Ék Sándor; signed lower left: Tánya

    54 000 Ft

    Details
  •  Zádor, István - Floods

    Zádor, István

    (1882 - 1963)

    Floods

    22x33 cm

    Coal, paper

    Signed lower right: Zádor

    195 000 Ft

    Details
  •  Foto Ufa - Erna Sack in Nanon, 1938-39

    Foto Ufa

    Erna Sack in Nanon, 1938-39

    29.5x23.5 cm

    Signed lower left: UFA pecsétje; signed lower left - autograph inscription: Nanon c. film; signed lower right - autograph inscription: Erna Sack

    65 000 Ft

    Details
  • Bor, Pál - Art Deco Sports (Movements, Scene)

    Bor, Pál

    (1889 - 1982)

    Art Deco Sports (Movements, Scene)

    61x87 cm

    oil on paper

    Unsigned

    245 000 Ft

    Details
  •  Hiripi, Gyula - Tinting for the picture of Merry-go-round and Study for a Male Portrait

    Hiripi, Gyula

    (1917 - 1947)

    Tinting for the picture of Merry-go-round and Study for a Male Portrait

    19 x 10; 21 x 14 cm

    tempera, paper; charcoal, paper

    Unsigned; unsigned

    97 500 Ft

    Details
  • Orvos, András - Rising

    Orvos, András

    (1939 - )

    Rising

    70 x 70 cm

    oil, canvas

    Signed lower left OA

    475 000 Ft

    Details
  •  Benkhard, Ágost - Studio still life 1958

    Benkhard, Ágost

    (1882 - 1961)

    Studio still life 1958

    40x50 cm

    Oil, canvas

    Signed lower right: Benkhard Á 1958

    165 000 Ft

    Details
  • Unknown painter -  Bouquet of flowers

    Unknown painter

    Bouquet of flowers

    60x50 cm

    Oil on canvas

    Unsigned

    645 000 Ft

    Details

Back

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • …

Next

We are looking for high quality works of the selected artists for immediate purchase.

Details

Newsletter

Subscribe to our newsletter to stay informed about upcoming auctions, exhibitions, and newly arrived works of art.

Give your personal data:*

Condition Report

Your Name
Your e-mail
Your phone
book_directory

*Required field

Thank you for your interest.
Our colleagues will contact you soon at the address, that you given.
  • Auction

    We accept consignments for our next auction
    We accept consignments constantly for our seasonal sale.
    We accept consignments for our next auction
    We accept consignments constantly for our seasonal sale.
  • Exhibitions

    Nádler-Nádas exhibition
      A highlight of our Autumn Exhibition and Sale is the Nádler Collection of László Nádas and his family,...
    Nádler-Nádas exhibition
      A highlight of our Autumn Exhibition and Sale is the Nádler Collection of László Nádas and his family, complemented by the collector’s own design works. During two guided tours, Anna and...
  • Painting valuation

    We are looking for
    You have the opportunity to receive a free valuation at our art gallery. Our gallery's experts will provide you with...
    We are looking for
    You have the opportunity to receive a free valuation at our art gallery. Our gallery's experts will provide you with a complimentary valuation for all paintings, graphic works, statues, and any...

Contact

1055 Budapest, Szent István körút 5.
  • +36 1 269 3148
  • |
  • gallery@kieselbach.hu
Opening hours: Monday - Friday 10 am to 6 pm
Follow us!
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Youtube
  • Purchase
  • Certificate of authenticity for every work of art
  • Auction
  • Webshop
  • We purchase
  • We are looking for
  • We can help you sell your paintings!
  • Painting valuation
  • To our auction
  • To purchase
  • To our database
  • Wanted! We are looking for specific paintings
  • We present
  • We are making Hungarian art world famous!
  • Artists, Works of Art
  • Exhibitions
  • Lexicon of Hungarian Art Collectors
  • Pro Search
  • Postatakarékpénztár
  • Information
  • Our colleagues are pleased to help you!
  • News
  • About Us
  • Legal Notice
  • Impressum
  • General Terms and Conditions - Auctions
  • How can you purchase by us?
  • General contract terms (hereinafter referred to as gct) – electronic trading (web shop)
Our artworks are insured by UNIQA
The site uses cookies to enhance user experience. Browsing this page, you agree to this. Details" Accept