
logo
  • +36 1 269 3148
  • gallery@kieselbach.hu
  • 0
  • Log in / Registration
  • Official translations

    • Hungarian
    • English

    Google translate

Paintings

Please choose!

 

Paintings

 

Photography

  • Log in / Registration
  • Select language
    • Hungarian
    • English
  • Auctions
  • Webshop
  • Artists, Works of Art
  • Exhibitions
  • Valuation
  • Books
  • About us
  • Sort by artist

  • Sort by style

  • Sort by subject

  • All pictures

  • Artists ABC
  • Styles
  • Subjects

  • Art Collectors
  • WANTED!
  • Still Life

  • Nude

  • Portrait

  • Portrait

  • Colours, realism,...

  • Szőnyi István pai...

More subjects

  • Post-War & Contem...

  • Abstraction

  • Avant-Garde

  • Impressionism

  • Surrealism

  • Art deco

More styles

  • Veszelszky, Béla

  • Ducsay, Béla

  • Csontváry, Koszt...

  • Endresz, Alice

  • Nagy, Sándor

More artists

Other Photographers

  • Lehotka Gábor

  • Kun Zsigmond

  • Mezei Árpád

  • Altstädter József

  • Ujváry Zoltán

  • Haan Lajos

More collectors

  • Books
  • Budapest a festők szemével

  • Fortepan ABC

  • Founded Paintings

  • István Szőnyi

  • Youhu

  • The Lover of Reality -...

*all_book*

  • Current auction
  • Consign to a sale
  • Past auctions

  • How can you purchase artworks at our gallery?

81th Autumn auction

Date:

12 October 2026, 18:00 - 12 October 2026, 22:00

Location:

Budapest Marriott Hotel

Auction
details

We are looking for pictures to our auction

Consign to a sale

  • 80th Spring Auction

     
  • 79th Winter Auction

     
  • 78. autumn auction

     
  • 77th Spring Auction

     
  • Auction
    details

  • Current exhibition
  • Past exhibitions

Budapest Through the Eyes of Painters

Date:

2026. June 11. - July 18.

Location:

Kieselbach Galéria

Exhibition
details

  • Nádler-Nádas exhi...

     
  • Fortepan ABC + AI

     
  • Private Sale – Ex...

     
  • Founded Paintings...

     
  • Past
    exhibitions

Painting valuation

You have the opportunity to receive a free valuation at our art gallery. Our gallery's experts will provide you with a complimentary valuation for all paintings,...

We buy

Our gallery is looking for high quality works of the selected artists for immediate purchase. 

  • Travel

     
  • Science

     
  • History-Picture

     
  • Facebook Page

     
  • Contact

  • Press

  • Our experts

  • Our goal

  • Social engagement

  • Starting page
  • >>
  • Koszta, József
  • >>
  • Afternoon Sunshine, between 1915-1920

Koszta, József (1861 - 1949)

Afternoon Sunshine, between 1915-1920

 Koszta, József - Afternoon Sunshine, between 1915-1920 | 73rd Winter Auction auction / 165 Lot
  • We provide certificate work of origin for every purchased work of art
    We provide certificate work of origin for every purchased work of art

  • Personal viewing in the gallery
    After making an appointment in the Kieselbach Gallery in Budapest

  • Free painting valuation
    Free painting valuation

50,5 × 62,5 cm
Oil on canvas
Signed lower right: Koszta J.

73rd Winter Auction / 165. Lot (2023-12-17)
Starting price: 12 000 000 Ft / 33 096 EUR
Estimation: 15 000 000 Ft- 19 000 000 Ft
/ 41 370 EUR - 52 402 EUR

Attention! The values indicated in other currencies than HUF are for infomational purposes only. The basis of the exchange rate is always the one valid on the date of payment.

For this work of art, we provide certificate of origin!

73rd Winter Auction

Date:

2023. December 17. 18:00 - 23:00

  • Conditions of sale

Exhibited: Koszta József gyűjteményes kiállítása, Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ, Hódmezővásárhely, 2014. (kat.93.)

Reproduced: Szinyei Merse Anna: Koszta József 1861–1949. Élete és művészete a dokumentumok tükrében. Kogart, Budapest, 2014, 95.

Do you have any question?

Contact

Do you have a Koszta, József painting?

Please request free evaluation, even for a complete heritage. We would be happy to purchase your artwork similar to this, or sell it at an auction or provide it for sale at our web gallery.

Ask for free valuation
  • Biggest Hungarian painting collection
    More than 100.000 Hungarian works of art

  • We provide certificate work of origin for every purchased work of art
    We provide certificate work of origin for every purchased work of art

  • Personal viewing in the gallery
    After making an appointment in the Kieselbach Gallery in Budapest

  • Free painting valuation
    Free painting valuation

Study

Irodalom

Bényi László: Koszta József 1861–1949. Szentes, 1976.

Egri Mária: Koszta József. Corvina, Budapest, 1989.

Szinyei Merse Anna: Koszta József 1861–1949. Élete és művészete a dokumentumok tükrében. Kogart, Budapest, 2014.

 

Koszta József művészetét a szakma és a közönség több mint száz éve a magyar festészet egyik legegyénibb, emblematikus teljesítményeként tartja számon, mert úgy sikerült megfogalmaznia a magyaros látásélmény esszenciáját, ahogy a költészetben korábban Petőfi vagy Arany tette. A külföldi reprezentációban Koszta az öt-tíz legfontosabb hazai alkotó között kapott helyet, Munkácsy vagy Ferenczy Károly társaságában. Az elmúlt évtizedben újabb Koszta-reneszánsz bontakozott ki, a helyi szellemi örökséget ápoló hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban, majd a Várkert Bazárban megrendezett nagy életmű-kiállításoknak köszönhetően. A rangos intézményi bemutatók hullámán a hazai gyűjtőtársadalom újra felfedezte magának Koszta különlegesen zamatos, időtlen magyar hangon megszólaló festészetét. Ez tükröződik az emelkedő műtárgypiaci árakban, különösen a műgyűjtők által legkeresettebb, kiemelkedő főművek esetében.

A most vizsgált festményen jellegzetesen kosztás motívumválasztás látható: alföldi falusi patakpart földszintes híddal, házakkal, fákkal és templomtoronnyal. De a rózsaszín felhők alatt kibomló látvány nemcsak a falusi élet archaikus örökségét idézi meg, hanem teret enged a vérbő festőiségnek. Érdemes idézni a francia teoretikus művész, Maurice Denis klasszikus gondolatait: „Véssük emlékezetünkbe, hogy egy festmény – mielőtt csataló, meztelen nő vagy valamilyen történet lesz belőle – lényegében nem egyéb, mint egy bizonyos csoportosítás szerint elrendezett, színekkel borított sík felület.” Koszta is ennek a modern esztétikának a szellemében alakította képeit. A most elemzett alkotáson elsőként a sötét tetőkkel kontrasztba állított, fehéren ragyogó házfalak tűnnek elő. „A fehér nem szín” – idézte Koszta első monográfusa, Bényi László egy festőkolléga csipkelődő megjegyzését, amint megállt egyik képe előtt. Valójában Kosztánál nem is fehér itt a fehér. Közelről megnézve jellegzetes impresszionista színvarázslat érhető tetten: a fehér festék halvány citrommal és naranccsal van kikeverve. A messzire kilógó tető és a magányos fa vetett árnyéka nem fekete, hanem zöldeskék. Az égen lila és halványrózsaszín fellegek kergetik egymást, a téglából rakott kémények pedig barackszínűek. „Hallom néha – mesélte Koszta –, hogy transzponálom képeimen a színeket. Csodálkozom rajta, ha azt mondják, hogy nem olyan a kép, mint ahogy a természetben van. Pedig én csak azt csinálom, ami ott van! Persze nem szoktam nézni a részleteket, hanem az egészet. Nem egy színt, egy tónust külön, hanem együtt a mellette lévővel. Így aztán az ég néha azért sötétebb, hogy a fehér fal, amelyre rásüt a nap, »kibiceljen«.” A kosztai festészet igazi értékei – a Maurice Denis-féle esztétikai krédót követve – a színek és foltok vizuális világában érhető tetten.

Koszta rendkívüli színérzékenysége az alföldi környezetben tudott legteljesebb kibontakozni. Itt forrtak ki azok a nagy motívumai (például a kukoricatörés, a tanyák látképe stb.), amelyek meghozták neki az elismertséget 1917-es áttörésekor. Ebben az időszakban készült a most vizsgált, jól ismert alkotás, amely a nagy 2014-es monográfiában a Külföldi kiálltások című fejezetet illusztrálja. Bár Koszta nem csatlakozott soha semmilyen iskolához vagy stíluskörhöz se, a most vizsgált kép színvilága és kompozíciója a nagybányai festészet egyik nagy klasszikusának, Ferenczy Károlynak a Márciusi estjét idézi. Az alföldi festészet legkarakteresebb alkotója ebben a különös érzékenységű látképben így a nagybányaiak hagyományát is megidézi, átírva a végtelen puszta jellegzetesen kosztás világára.

Other artworks from webshop

Back

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • …

Next

  •  Koszta, József - Nagybánya Hillside, c. 1902

    Koszta, József

    (1861 - 1949)

    Nagybánya Hillside, c. 1902

    28 x 33,5 cm

    Oil, canvas on cardboard

    Signed lower right: Koszta J., On the reverse: Hungarian National Gallery review number: 1676/980

    9 375 000 Ft

    Details
  • Bajnai Tóth, Lajos - Harvesters in the Field

    Bajnai Tóth, Lajos

    (1887 - 1964)

    Harvesters in the Field

    101x80 cm

    oil on canvas

    Signed lower right: Bajnai Tóth L.

    445 000 Ft

    Details
  •  Berény, Róbert - Hills of Zebegény, 1930s

    Berény, Róbert

    (1887 - 1953)

    Hills of Zebegény, 1930s

    76,5 x 102 cm

    Oil on canvas

    Signed lower right: Berény

    9 375 000 Ft

    Details
  •  Markó, Ernő -  Sunny riverside

    Markó, Ernő

    (1868 - 1945)

    Sunny riverside

    35x45 cm

    Oil, cardboard

    Signed lower right: Markó E

    98 000 Ft

    Details
  •  Győrffy Sándor - Stamp Design (Self Portrait) II., 1986

    Győrffy Sándor

    (1951 - )

    Stamp Design (Self Portrait) II., 1986

    29,7 x 21 cm

    Screen print

    Signed on the left side: Győrffy Sándor H-1073 Budapest Akácfa u. 47.Hungary, Signed lower left: Selfportrait Stamps Grimace Vriations No. 2. Jelezve jobbra lent: 13/14 Győrffy Sándor 1986

    98 000 Ft

    Details
  •  Spányi, Ilona - Jacob and the Angel

    Spányi, Ilona

    (1920 - ?)

    Jacob and the Angel

    19.5x14 cm

    Watercolour on paper

    Unsigned, lower: Jákob és az angyal, Spányi Ilona 41.

    225 000 Ft

    Details
  •  Berkes, Antal -  Budapest in winter

    Berkes, Antal

    (1874 - 1938)

    Budapest in winter

    50x70 cm

    Oil on canvas

    Signed lower right: Berkes A

    735 000 Ft

    Details
  • Lakos, Alfréd - The Torah Doctrine

    Lakos, Alfréd

    (1870 - 1961)

    The Torah Doctrine

    35,5x25,5 cm

    oil on canvas

    Signed lower left: Lakos A.

    645 000 Ft

    Details
  • Csikós, András - March clouds

    Csikós, András

    (1947 - 2006)

    March clouds

    34x54 cm

    Oil, fibre board

    Signed lower right: Csikós

    155 000 Ft

    Details
  • Unknown painter - Holy and Angel

    Unknown painter

    Holy and Angel

    71,5x58 cm

    oil on canvas

    Unsigned

    1 650 000 Ft

    Details
  •  Stein, János Gábor - Love

    Stein, János Gábor

    (1874 - 1944)

    Love

    28x24 cm

    Oil on cardboard

    Signed lower right: Stein J. G.

    585 000 Ft

    Details
  •  Berényi, Ferenc -  Old market

    Berényi, Ferenc

    (1927 - 2004)

    Old market

    25x40 cm

    Oil, fibre board

    Unsigned

    125 000 Ft

    Details
  • Danassy, Károly - Grove

    Danassy, Károly

    (1904 - 1996)

    Grove

    23,5x30 cm

    Unsigned

    30 000 Ft

    Details
  • Unknown artist - Female Nude (The Alluring Look), c. 1950

    Unknown artist

    Female Nude (The Alluring Look), c. 1950

    17.9x11.9 cm

    Unsigned

    55 000 Ft

    Details
  •  Metykó, Gyula - Vésztő Street

    Metykó, Gyula

    (1907 - 1992)

    Vésztő Street

    22x29,5 cm

    pencil on paper

    Signed lower left: M.Gy. 1934

    49 000 Ft

    Details
  • Ősz, Dénes - Man Reading

    Ősz, Dénes

    (1915 - 1980)

    Man Reading

    10x8 cm

    etching on paper

    signed lower right: ŐD 52

    115 000 Ft

    Details
  • Gallusz, Gyöngyi - Untiteled II., 1997

    Gallusz, Gyöngyi

    (1962 - )

    Untiteled II., 1997

    100x70 cm

    mixed media

    Signed on the Reverse: Signed lower left: Cím nélkül II (97); Signed lower middle:8/10; Signed lower right:Gallusz Gyöngyi

    69 000 Ft

    Details
  • Dési Huber, István - Pieta

    Dési Huber, István

    (1895 - 1944)

    Pieta

    10x13,5 cm

    etching, paper

    Signed lower left: 9-10 Próféta, Milano 1926, Signed lower right: Dési Huber István rézkarca

    43 500 Ft

    Details
  • Mihalik, Dániel - In a flower garden

    Mihalik, Dániel

    (1869 - 1910)

    In a flower garden

    58x73 cm

    Oil on canvas

    Signed back: Mihalik Dániel

    285 000 Ft

    Details
  •  Korga, György - Still life with white flowers

    Korga, György

    (1935 - 2002)

    Still life with white flowers

    60x40 cm

    Oil on fibreboard

    Signed lower right: Korga

    945 000 Ft

    Details
  •  Börzsönyi Kollarits, Ferenc - Studio still life

    Börzsönyi Kollarits, Ferenc

    (1901 - 1963)

    Studio still life

    80x65 cm

    oil on canvas

    Signed right below: Börzsönyi

    565 000 Ft

    Details
  • Hatvany, Ferenc - Portrait of a Woman, 1927

    Hatvany, Ferenc

    (1881 - 1958)

    Portrait of a Woman, 1927

    24x19 cm

    Mixed technique on paper

    Signed lower left: Hatvany 1927

    125 000 Ft

    Details
  •  Bene, Géza - Garden of Szentendre, 1945

    Bene, Géza

    (1900 - 1960)

    Garden of Szentendre, 1945

    15 x 21 cm

    mixed media, paper

    Signed lower left 945 Bene Géza

    245 000 Ft

    Details
  •  Szalma, Edit - Metamorphosis 5.

    Szalma, Edit

    (1964 - )

    Metamorphosis 5.

    31x5x29,5 cm

    acrylic, indian ink on paper

    Signed lower right: Szalma Edit

    67 000 Ft

    Details
  • Tolnay, Ákos - Elegant Lady

    Tolnay, Ákos

    (1861 - ?)

    Elegant Lady

    61x48 cm

    oil on canvas

    Signed upper right: Tolnay Ákos

    196 000 Ft

    Details
  •  Gábor, Jenő - The Balokány Swimming Pool in Pécs

    Gábor, Jenő

    (1893 - 1968)

    The Balokány Swimming Pool in Pécs

    39,5x50,5 cm

    oil on cardboard

    Signed lower rightt: Gábor J 1914; Signed on the Reverse: A pécsi Balokány uszoda; Gábor Jenő; Pécs 1914; olajfestmény

    490 000 Ft

    Details
  • Szepesi Kuszka, Jenő - Tatra mountains

    Szepesi Kuszka, Jenő

    (1885 - 1948)

    Tatra mountains

    40x50 cm

    Oil on canvas

    Signed lower right: Szepesi Kuszka Jenő

    265 000 Ft

    Details
  • Haász, Ágnes - Light Scratch, 1997

    Haász, Ágnes

    (1951 - )

    Light Scratch, 1997

    70x64 cm

    serigraphy

    Signed lower left: Fénykarc VII/A szitanyomat; signed lower middle: 24/26; signed lower right: Haász Ágnes 1997

    72 500 Ft

    Details
  •  Herman, Lipót - Outdoors

    Herman, Lipót

    (1884 - 1972)

    Outdoors

    25x39,5 cm

    Oil on canvas

    Signed lower right: Herman Lipót

    60 000 Ft

    Details
  •  Perlrott Csaba, Vilmos - Studio Still Life with Fruits, 1914

    Perlrott Csaba, Vilmos

    (1880 - 1955)

    Studio Still Life with Fruits, 1914

    72 x 84 cm

    Oil on canvas

    Signed lower right: Perlrott Csaba V. 1914

    Details
  •  Szőnyi, István - In Conversation (Zebegény)

    Szőnyi, István

    (1894 - 1960)

    In Conversation (Zebegény)

    61x80 cm

    oil, canvas

    signed lower left: Szőnyi I

    Details
  •  Maurer, Dóra - Sopron, 1969

    Maurer, Dóra

    (1937 - 2026)

    Sopron, 1969

    49x27 cm

    Etching on paper

    Signed lower right: Maurer 1969

    195 000 Ft

    Details
  • Jaschik, Álmos, - The Love Boat, c. 1925

    Jaschik, Álmos,

    (1885 - 1950)

    The Love Boat, c. 1925

    55 x 50 cm

    mixed media on paper

    signed lower right: Jaschik

    Details
  • Breznay, József - Waterside lifestyle 1959

    Breznay, József

    (1916 - 2012)

    Waterside lifestyle 1959

    91x71 cm

    Oil on canvas

    Signed lower left: Breznay 59

    275 000 Ft

    Details
  • Biai-Föglein, István - Art deco Nude

    Biai-Föglein, István

    (1905 - 1974)

    Art deco Nude

    30x22,5 cm

    pencil on paper

    Unsigned

    645 000 Ft

    Details
  •  László Lugo Lugosi - Tamás Szabó, 2004

    László Lugo Lugosi

    (1953 - 2021)

    Tamás Szabó, 2004

    42x30 cm

    Marker right below: Szabó Tamás.2004.12.19, Left below: signature

    65 000 Ft

    Details
  • Csulak, Elemér - Turkish bath

    Csulak, Elemér

    (1887 - ?)

    Turkish bath

    64x50 cm

    Mixed technique on paper

    Signed lower left: Csulak Elemér

    845 000 Ft

    Details
  •  Márffy, Ödön - Woman with a Hat, 1907

    Márffy, Ödön

    (1878 - 1959)

    Woman with a Hat, 1907

    53x41,5 cm

    Oil fibreboard on canvas

    Signed upper right: Márffy

    6 850 000 Ft

    Details
  • Vasi, Giuseppe - Palazzo Falconieri, Strada Giulia, Rome

    Vasi, Giuseppe

    (1710 - 1782)

    Palazzo Falconieri, Strada Giulia, Rome

    19x29 cm

    engraving on paper

    Unsigned

    65 000 Ft

    Details
  • Orvos, András - Labyrinth, 2010

    Orvos, András

    (1939 - )

    Labyrinth, 2010

    80 x 80 cm

    crayon, canvas

    Signed lower right OA

    415 000 Ft

    Details
  • Perlmutter,  Imre - Mint in the field (Flirty look)

    Perlmutter, Imre

    (1870 k. - 1935)

    Mint in the field (Flirty look)

    12x9 cm

    Oil, cardboard

    Signed lower left: Perlmutter Imre

    95 000 Ft

    Details
  •  Tunyogi Szűcs, Sándor - Studio Still Life with Flowers

    Tunyogi Szűcs, Sándor

    (1890 - 1974)

    Studio Still Life with Flowers

    85x120 cm

    oil on canvas

    Signed lower right: Tunyogi Szűcs

    465 000 Ft

    Details
  • Scholz, Erik - Walking, 1993

    Scholz, Erik

    (1926 - 1995)

    Walking, 1993

    50 x 80 cm

    mixed media, fibre board

    Unsigned

    295 000 Ft

    Details
  •  Emeric - The green pepper, 1988

    Emeric

    (1919 - 2012)

    The green pepper, 1988

    160x160 cm

    acrylic, canvas

    480 000 Ft

    Details
  •  Vágfalvi, Ottó - Houses in Szentendre

    Vágfalvi, Ottó

    (1925 - 2015)

    Houses in Szentendre

    60x80 cm

    Oil on fibreboard

    Unsigned

    155 000 Ft

    Details
  •  Gábor, Jenő - Composition I.

    Gábor, Jenő

    (1893 - 1968)

    Composition I.

    87x52,5 cm

    mixed media, paper

    Signed lower right: Gábor J 67

    195 000 Ft

    Details
  •  Szikra, János - Panorama of Lake Balaton with Badacsony, 1997

    Szikra, János

    (1921 - 2009)

    Panorama of Lake Balaton with Badacsony, 1997

    60x80 cm

    Oil on fibreboard

    Signed lower right: Szikra 1997

    220 000 Ft

    Details
  • Olgyay, Ferenc - In the lowlands

    Olgyay, Ferenc

    (1872 - 1939)

    In the lowlands

    33x53 cm

    Oil on canvas

    Signed lower right: Olgyay

    195 000 Ft

    Details
  •  Rózsahegyi, György - Portrait of Béla Biszku Politician

    Rózsahegyi, György

    (1940 - 2010)

    Portrait of Béla Biszku Politician

    25.5x20.5 cm

    Graphite on paper

    signed lower right: RGY monogram

    95 000 Ft

    Details
  •  Szőllősy, Kálmán - Feeding, c. 1960

    Szőllősy, Kálmán

    (1897 - 1976)

    Feeding, c. 1960

    30x39.5 cm

    Unsigned

    75 000 Ft

    Details

Back

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • …

Next

We are looking for high quality works of the selected artists for immediate purchase.

Details

Newsletter

Subscribe to our newsletter to stay informed about upcoming auctions, exhibitions, and newly arrived works of art.

Give your personal data:*

Condition Report

Your Name
Your e-mail
Your phone
book_directory

*Required field

Thank you for your interest.
Our colleagues will contact you soon at the address, that you given.
  • Auction

    We accept consignments for our next auction
    We accept consignments constantly for our seasonal sale.
    We accept consignments for our next auction
    We accept consignments constantly for our seasonal sale.
  • Exhibitions

    Budapest Through the Eyes of Painters
      The Kieselbach Gallery cordially invites you to the presentation of the book Budapest Through the Eyes of...
    Budapest Through the Eyes of Painters
      The Kieselbach Gallery cordially invites you to the presentation of the book Budapest Through the Eyes of Painters and the accompanying exhibition. Following the highly successful...
  • Painting valuation

    We are looking for
    You have the opportunity to receive a free valuation at our art gallery. Our gallery's experts will provide you with...
    We are looking for
    You have the opportunity to receive a free valuation at our art gallery. Our gallery's experts will provide you with a complimentary valuation for all paintings, graphic works, statues, and any...

Contact

1055 Budapest, Szent István körút 5.
  • +36 1 269 3148
  • |
  • gallery@kieselbach.hu
Opening hours: Monday - Friday 10 am to 6 pm
Follow us!
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Youtube
  • Purchase
  • Certificate of authenticity for every work of art
  • Auction
  • Webshop
  • We purchase
  • We are looking for
  • We can help you sell your paintings!
  • Painting valuation
  • To our auction
  • To purchase
  • To our database
  • Wanted! We are looking for specific paintings
  • We present
  • We are making Hungarian art world famous!
  • Artists, Works of Art
  • Exhibitions
  • Lexicon of Hungarian Art Collectors
  • Pro Search
  • Postatakarékpénztár
  • Information
  • Our colleagues are pleased to help you!
  • News
  • About Us
  • Legal Notice
  • Impressum
  • General Terms and Conditions - Auctions
  • How can you purchase by us?
  • General contract terms (hereinafter referred to as gct) – electronic trading (web shop)
Our artworks are insured by UNIQA
The site uses cookies to enhance user experience. Browsing this page, you agree to this. Details" Accept