Kérjük válasszon!

 

Festmények

 

Fotográfia

Vajda Lajos (1908 - 1941)

Hajfonatos, 1939

  • Eredetiségigazolás minden megvásárolt képhez
    Eredetiségigazolás minden megvásárolt képhez

  • Személyes megtekintés galériánkban
    Egyeztetés után a Kieselbach galéria és aukcióházban, Budapesten.

  • Ingyenes festmény értékbecslés
    Ingyenes festmény értékbecslés

93x62 cm
pasztell, szén, papír
j.n.

Vajda Lajos emlékkiállítása, Városi Művelődési Központ, Zalaegerszeg, 1983. Vajda Lajos (1908-1941)kiállítása. Budapest, Magyar Nemzeti Galéria, 2008-2009.

Mándy Stefánia: Vajda Lajos. Budapest, 1983. kat.50. 232.kép

Vajda Lajos emlékkönyv. Budapest, 1972. Mándy Stefánia: Vajda Lajos. Budapest, 1983.

Stílus:  Szürrealizmus

Kérdése van?

Önnek is van Vajda Lajos képe?

Kérjen ingyenes értékbecslést, akár teljes hagyatékra is! Hasonló alkotását megvásároljuk készpénzért, átvesszük aukcióra vagy webgalériánkban kínáljuk.

  • Legnagyobb magyar festménygyűjtemény
    Több mint 100.000 magyar művészi alkotás.

  • Eredetiségigazolás minden megvásárolt képhez
    Eredetiségigazolás minden megvásárolt képhez

  • Személyes megtekintés galériánkban
    Egyeztetés után a Kieselbach galéria és aukcióházban, Budapesten.

  • Ingyenes festmény értékbecslés
    Ingyenes festmény értékbecslés

Tanulmány

Vajda Lajos Hajfonatos c. műve az életmű elfogadott, ismert, fontos, végig követhető provenienciájú, Mándy Stefánia monográfiájában is közölt darabja. Értelmezése mindazonáltal nem könnyű, hiszen Vajda talán legenigmatikusabb, a maszkok és az utolsó szénrajzok közötti periódusából származó, nehezen megközelíthető alkotásról van szó. A művész nem hisz már abban, hogy a világ dolgai fegyelmezetten szerves rendszerbe, vagy akár irracionális csoportozatokba szerveződhetnének, de még nem téved be a vegetatív rostos-növényi formák burjánzó labirintusába sem. Így e rövid korszakban született művek szinte egy időn s téren kívüli helyzetben születnek, "témájuk" az origó, annak a kísérlete, hogy lehet-e ütemet, értelmet adni egy emberen túli világnak. Ebben az egzisztenciális-művészi konstellációban nincsenek törvények, szabályok, nem beszélhetünk antropológiailag is értelmezhető hierarchiákról. Nem csoda, hogy a formák egy meghatározhatatlan, jószerivel levegő nélküli űrben lebegnek, s legfontosabb jellemzőjük a töredékesség, a bizonytalanság. 

A mű bal oldalán egy többé-kevésbé antropomorf nagyfejű, nagylábú, holdsarlós lény helyezkedik el, "fejében" egy szánkóra, létrára, útra egyaránt emlékeztető alakzattal. Mellette fejelábaegy figura hajlik ívelten hátra, a jobb felső sarokból pedig a mű zaklatott stiláris duktusától némileg eltérő, finomabb, gyengédebb vonalvezetéssel fogalmazott hajfonat hull alá. 
Nem kínál hát e mű túl sok narratív fogódzót, mégsem tűnik befejezetlennek. Ideiglenes egyensúlyt teremt a bizonytalan tér-idő koordináták között. Emellett fontos állomás művészetének alakulásában is. A szépen, gondosan fonott copf egy elmúlt (?), az 1935-36-os rajzok tanúsága szerint mindenesetre még koordináták közé fogható világ rekvizitumaként van jelen. A két figura mintha az 1937-es munkákon feltűnő indulatos kéz,-és lábformák tovább torzuló, mutálódó változataiból alakult volna ki, a jobb alsó sarok szövettöredékei pedig az 1940-es év vízióit előlegezik meg. 

Vajda e műve radikálisan opponálja a renden, harmónián - s mint a hamarosan bekövetkező történelmi események is igazolják - hamis konszenzusokon alapuló polgári szépségfogalmat, s helyébe meggyőző erővel, pontossággal vetíti fel, Sartre-ot, Beckettet, Bacont vagy Louise Bourgeois-t megelőzve az immár értelmezhetetlenné váló világba vettetett ember tragikus fenségét. 


Pataki Gábor

Vajda Lajos korábbi aukciós alkotásai

Vajda Lajos további alkotásai

Készpénzes, azonnali megvételre keressük a felsorolt művészek kvalitásos alkotásait

Részletek

Hírlevél feliratkozás

Értesüljön elsőként aukcióinkról, kiállításainkról és aktuális ajánlatainkról!